"To inspire a passion for Science and Technology"

Follow Us

YouTubeFlickr

Search Store

Shopping Cart

 x 
Cart empty

Articles

Asia Pacific 2012

The 2012 Asia Pacific Robotics Competition was hosted in December 2012 at TelstraClear Pacific Events Center by the Kiwibots for the Asian Robotics League. The event was highly successful with 147 teams from new Zealand, Singapore & China coming to compete 

APAC Logo

The Asia Pacific Robotics Championship is part of a world series that culminates in Los Angeles with the VEX World Championships. It is an international event that aims to promote robotics education to young students in the Asia Pacific region.

2012 Asia Pacific Robotics Competition Media Links

Daily Wrap Up Videos
Professional Photography
Event Summary Video

RobotEvents Event Pages & Results

High School
Middle School

Awards

Excellence Award
2919A - Kristin School (K-Force) (High School)
8066B - Singapore Combined Schools (SCS2) (Middle School)

Tournament Champions - High School
8228B - Fuzhou No. 3 High School (Team B of Fuzhou No. 3 High School)
2921A - Home School (Free Range Robotics)
2911A - Avondale College (Binary Blitz)

Tournament Champions - Middle School
5199A - Shanghai Shibei Junior Middle School
7792A - Chengdu Shishi Middle School (Team A of Chengdu Shishi Middle School)
7888A - Shanghai Pudong Private Junior Middle School

Design Award
2941A - Otumoetai College (Oats Robotics)
7682 - ACG Strathallan (Wingus & Dingus)

Tournament Finalists - High School
7856B - Shanghai Fuxing High School (Team B of Shanghai Fuxing High School)
8228 - Fuzhou No. 3 High School (Team A of Fuzhou No. 3 High School)
7856A - Shanghai Fuxing Senior High School (Team A of Shanghai Fuxing Senior High School)

Tournament Finalists - Middle School
8065A - Hai Sing Catholic School (DZ1)
8066B - Singapore Combined Schools (SCS2)
7771A - Foshan Nanhai Dali Yanbu Middle School (Team A of Foshan Nanhai Dali Yanbu Middle School)

Robot Skills Champions
8228 - Fuzhou No. 3 High School (Team A of Fuzhou No. 3 High School) (High School)
7932A - Fuqing Yuping Central Primary School (Middle School)

Robot Skills Finalists
8228C - Fuzhou No. 3 High School (Team C of Fuzhou No. 3 High School) (High School)
8066D - Singapore Combined Schools (SCS4)

Programming Skills Champions
7856A - Shanghai Fuxing Senior High School (Team A of Shanghai Fuxing Senior High School) (High School)
5199A - Shanghai Shibei Junior Middle School (Middle School)

Programming Skills Finalists
8228 - Fuzhou No. 3 High School (Team A of Fuzhou No. 3 High School) (High School)
8066B - Singapore Combined Schools (SCS2) (Middle School)

Build Award
2931C - Pinehurst School (Prime Robotics) (High School)
7792A - Chengdu Shishi Middle School (Team A of Chengdu Shishi Middle School) (Middle School)

Energy Award
2950A - St Cuthbert's College  (Cuthbots) (High School)
8066C - Singapore Combined Schools (SCS3) (Middle School)

Innovate Award
8063A - Victoria Junior College (Luceat Lux Vestra) (High School)
7682 - ACG Strathallan (Wingus & Dingus) (Middle School)

Create Award
2921A - Home School (Free Range Robotics) (High School)
7932A - Fuqing Yuping Central Primary School (Middle School)

Invent Award
2919A - Kristin School (K-Force) (High School)
7920A - Beijing Xicheng Youth Science & Technology Center (Middle School)

Think Award
2911A - Avondale College (Binay Blitz) (High School)
8066B - Singapore Combined Schools (SCS2) (Middle School)

Amaze Award
8229 - No. 1 High School Affiliated to East China Normal University (High School)
7861B - Branch of Longjiangroad Primary School (Middle School)

Judge's Award
2941B - Otumoetai College (Oats Robotics) (High School)
8055A - Rulang Primary School (RLPS1) (Middle School)

Humanoid Competition Awards

Humanoid Champion
2102 - The No. 80 High School of Beijing

Humanoid Finalist
2207A - Shilong Middle School (Team A of Shilong Middle School)

Humanoid Runner Up
2207B - Shilong Middle School (Team B of Shilong Middle School)

BDS Square Battle Competition Awards

BDS Square Battle Champions
6201A - Dougguan Shilong Ailian School (Team A of Dougguan Shilong Ailian School)

6205B - Shilong Middle School (Team B of Shilong Middle School)

BDS Square Battle Finalists
6206B - Xinjiang Crops No. 3 Middle School (Team B of Xinjiang Crops No. 3 Middle School)
6101B - Wulumuqi No. 68 High School (Team B of Wulumuqi No. 68 High School)

BDS Square Battle Runner Ups
6101A - Wulumuqi No. 68 High School (Team A of Wulumuqi No. 68 High School)
6206A - Xinjiang Crops No. 3 Middle School (Team A of Xinjiang Crops No. 3 Middle School)

Fisher Paykel Healthcare   Smales Farm Lion-Foundation  DHL   Glidepath  Royal Society